Muhteşem Maklube Tarifi

loading...

500 gr dana ya da kuzu kuşbaşı.

2 kg kemer patlıcan.

250 g tuzsuz badem.

100 g dolmalık fıstık.

4 bardak pirinç.

6 bardak et suyu ya da su.

1 tatlı kaşığı tuz.

1 tatlı kaşığı karabiber

HAZIRLANIŞI

Biz kuzu yerine dana kullandık . Kuşbaşı etlerimizi tenceremize alıp üzerine kapağını kapatıp suyunu çekene kadar orta ateşte pişiriyoruz . Suyunu çeken erlerimizin üzerine sıvıyağ ekleyip kavuruyoruz .
Patlıcanları alacalı doğrayıp boyundan kesilerek ince ince dilimliyoruz. Ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsimize diziyoruz . Bir fırça yardımı ile patlıcanlarımızın her iki tarafını yağlayıp önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında üstleri hafif kızarana kadar bekletiyoruz. Pirincimizin üzerine ılık su ve biraz su ekleyip 15-20 dk kadar bekletiyoruz ve yıkıyoruz .
5 dk suda haşladığımız bademleri , kabuğunu soyup ister tereyağı ister sıvıyağda kavuruyoruz. Rengi biraz dönünce dolmalık fıstığı ekleyip kavrulmaya devam ediyoruz. Ve kavrulan badem ve fıstıkları , kavurduğumuz et ile karıştırıp tuzunu ve karabiberini ekliyoruz .
Kızaran patlıcanları pilav tenceresinin dibine her yerini kaplayacak şekilde diziyoruz. Üzerine kavurduğumuz etler, badem ve dolmalık fıstıkları ekliyoruz. Son olarak yıkanan 4 bardak pirinç konup 6 bardak et suyu ya da su ilave edilip kısık ateşte pişirilmeye bırakılır. Pişip demlenince ters çevrilerek sunuma alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir