Herkeste iki onda 5 tane var

Herkeste iki onda 5 tane var
2 Ocak 2019

Afyon’un Bolvadin ilçesi Derekarabağ köyünde yaşayan Kenan Kılıç’a 9 yaşındayken Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.Doktorların böbrek nakli olması gerektiğini belirtmesi üzerine Kılıç’ın annesi Ayşe Dudu Kılıç, gönüllü oldu. Burada gerçekleştirilen nakille sağlığına kavuşan Kılıç’ın mutluluğu 7 yıl sürdü.

Annesinden aldığı böbreğin işlevini kaybetmesi üzerine Kılıç bir süre ilaç tedavisi gördü, ayrıca ikinci nakil için de araştırmaya başladı.Kılıç, ikinci böbreğini de babası Hüseyin Kılıç’tan alarak 12 yıl sağlıklı bir hayat sürdü. Hastalık ve ilaçların etkisiyle vücudu yorgun düşen Kılıç’ın bu böbreği de 1 yıl önce iflas etti.

Rahatsızlığı nedeniyle hayatı hastanelerde geçen Kılıç, üçüncü kez organ nakli olmak için eşi Hazar Kılıç’a danıştı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesine başvuran Kılıç’a bir yıldır beklediği mutlu haber hayat arkadaşından geldi. Tahlil sonuçlarının olumlu çıkması üzerine eşinin böbreği, PAÜ’de yapılan başarılı ameliyatla Kılıç’ın karın içerisinde oluşturulan boşluğuna nakledildi.

“ARTIK KENDİMDE BİR AĞIRLIK HİSSEDİYORUM”

Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, naklin ardından yeniden doğduğunu söyledi. Son operasyonu çocuğuna bakabilmek için istediğini anlatan Kılıç, “Ucunda ö-lüm vardı ancak cesaretle girdim ve sağlığıma kavuştum.

Şu anda vücudumda 5 böbrek var. Zaten 4 böbreğim varken insanların garibine gidiyordu. Şimdi daha fazla tuhaflarına gidecek. Artık kendimde bir ağırlık hissediyorum. Genelde çalışmayan böbreği vücuttan almıyorlar.” dedi. Sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Kılıç, yaşama tutunmanın çok güzel olduğunu kaydetti. Kılıç, anne, baba ve eşinden aldığı emanetle hayatını mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmek istediğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :