Hava tahmini yenilendi

Hava tahmini yenilendi
4 Ocak 2019

Meteoroloji ve AKOM’dan yapılan peş peşe uyarıların ardından kar yağışı Marmara bölgesinde etkili olmaya başladı. İstanbul’da sabah saatlerinde kentin yüksek yerlerinde kar yoğun olarak yağdı. Özellikle Beylikdüzü ve çevre ilçelerde kar yağışı ve fırtına etkisini arttırırken, işe gitmek için yola çıkan vatandaşlar zorlandı. Kar yağışı için meteorolojiden ve uzmanlardan yeni tahminler var. 5 gün boyunca devam edecek olan kar yağışı İstanbul’dan Kars’a, Balıkesir’den Sivas’a kadar çok geniş bir bölgeye yayılacak. İşte yenilenen hava durumu raporu:

İSTANBUL’DA KAR : İstanbul’da kar yağışının yanı sıra şiddetli rüzgar da etkili oluyor. Kent merkezinde daha çok yağmur etkili olurken yüksek yerlerde zaman zaman kar yağışı görülüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM’dan ardı ardına gelen kar yağışı uyarıları sonrasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, vatandaşların kar yağışından doğacak olumsuzluklardan etkilenmemesi için çalışmalarını tamamladı.

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU : İstanbul’da kar yağışı önümüzdeki 5 gün boyunca devam edecek. Asıl etkili kar yağışı da pazartesi ve salı günü için bekleniyor. Meteoroloji profesörü Orhan Şen İstanbul’daki kar yağışının bugün ve yarın devam edeceğini ancak esaslı yağışın haftaya kaldığını duyurdu. Profesör Şen şu bilgileri verdi: “İstanbul da kar aralıklarla Çarşamba gününe kadar devam eder. İstanbul da en yoğun kar Pazartesi – Salı günü görünüyor. Sıcaklıklar gece eksi değerlere düşeceğinden yerde kar birikir.” Prof. Mikdat Kadıoğlu da asıl karın haftaya geleceğini belirtip “MGM’yi takip et ama İstanbul’da esas kar haftaya kaldı diye şuraya not edeyim’ bilgisini verdi.

KAR TRAKYA’DA ETKİLİ OLUYOR : Trakya’da ise yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 50’ye yakın köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde ekipler, kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa, Muratlı, Şarköy, Saray ve Hayrabolu ilçelerinde taşımalı eğitime ara verildi. İstanbul’un batı çevrelerinde de öğle saatlerine kadar yoğun kar yağışının olması tahmin ediliyor.

FERİBOT SEFERLERİNE FIRTINA ENGELİ: Kuzey Ege’de fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Alınan bilgiye göre, Marmara ve Kuzey Ege’nin bir bölümünde etkili olan ve saatteki hızı zaman zaman 70 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada arabalı vapur seferlerinde aksama yaşanıyor. Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada arasındaki bazı seferler geçici olarak durduruldu.13.00 ve 18.00, Bozcaada-Geyikli arasındaki saat 07.15 ile Geyikli-Bozcaada arasındaki saat 08.00 seferleri geçici olarak durduruldu.

TEKİRDAĞ’DA OKULLAR TATİL: Tekirdağ’da da etkili olan kar yağışı, gece yarısından sonra şehir merkezi, Malkara, Şarköy ve Hayrabolu ilçelerinde devam ediyor.Kar yağışı nedeniyle Malkara ilçesinin ardından, Süleymanpaşa, Muratlı, Şarköy, Saray ve Hayrabolu ilçelerinde de taşımalı eğitime ara verildi.

ÇANKIRI’DA EĞİTİME KAR ENGELİ: Çankırı’nın Orta ilçesinde kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi.Orta Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, kar yağışı ve buzlanma riskine karşı bugün ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiği belirtildi. Hamile ve engelli kamu personelinin de izinli sayılacağı kaydedildi. Şabanözü ilçesinde ise taşımalı eğitim yapılan okullarda bugün eğitim yapılmayacak.

DOĞU’DA BUZLANMA, DON VE ÇIĞ UYARISI: Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 4 il için buzlanma, don ve çığ uyarısı yapıldı. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava çok bulutlu, Muş ve Bitlis çevrelerinin aralıklı kar yağışı olacak.

  • Etiketler :