Basma Kadayıf Tarifi

Mis gibi tereyağ kokulu , çıtır çıtır bir kadayıf tatlısına kim hayır diyebilir ki 😊Herşeyiyle tam kıvamında nefis bir tatlı. Tepsi ölçüsü olarak dikdörtgen borcam ölçüsünde bir fırın kabı kullandım.

Basma Kadayıf

Malzemeler:

300gr tel kadayıf

150gr ceviz içi

200gr tereyağ

Şerbeti için:

2 su bardağı şeker

2,5 su bardağı su

3-4 damla limon

Yapılışı:

 

Şerbet malzemelerimizi bir tencereye alalım. Şeker eriyene kadar ocak üzerinde karıştıralım. Kaynamaya başlayınca orta ateşe alalım 10 dakika sonra limonunu sıkalım. Limondan sonra 3 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım oda ısısına gelmesi için bir kenara alalım. Yani şerbetimiz toplam 13 dakika kaynatmış olacağız. Şimdi fırın kabımıza yağımızın bir kısmını alıp kabımızı iyice yağlayalım. Kalan yağı eritelim. Kadayıfları elimizle aça aça havalandıralım hiç yapışık kadayıf kalmasın. Bir makas veya bıçakla kadayıfları küçük küçük keselim. Yağladığımız fırın kabına kadayıfın yarısını alalım ellerimizle sıkı sıkı basalım. Her tarafa eşit kadayıf gelmesine ve çok iyi bastırmaya dikkat edin. Üzerine bıçakla kıydığımız cevizi serelim. Kalan kadayıfa erittiğimiz tereyağını döküp iyice karıştıralım. Cevizin üzerine yağlı kadayıfı serelim. Yine sıkı sıkı bastıralım. Basma kadayıfın iki hassas noktası var. Bir çok iyi basılacak, iki yağı bol olacak. Elinizde aynı boyutlarda bir tepsi varsa tepsiyle bastırabilirsiniz.

Ben yağlı kağıt koyup üzerine kesme tahtası koyarak bastırdım. Vaktiniz varsa üzerine ağırlık koyarak bir iki saat bekletirseniz çok daha iyi olur. İyice bastığımız kadayıfı 180c fırına pişmeye gönderiyoruz. Kızarınca tersini çevirip tekrar fırına veriyoruz. Biraz daha kızartıp fırından alıyoruz. İçinin iyice pişmesi için yavaş yavaş pişmesi çok önemli. Pişen kadayıfımızı sadece 1 dakika bekletip oda sıcaklığındaki şerbetini döküyoruz. 2-3 saat dinlendirdiğimiz tatlımız servise hazırdır. Ben üzerini toz fıstık ve frambuaz ile süsledim. Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir